Portal Booking.com przeprowadził badania na 22 tysiącach podróżujących oraz 180 milionach zweryfikowanych recenzji gości aby zidentyfikować kluczowe trendy w podróżach, których możemy spodziewać się w najbliższym roku i w latach późniejszych.

Wśród oczekiwań podróżników na 2020 rok Booking.com wymienia miedzy innymi zapotrzebowanie na nowe, szybsze, ułatwiające życie technologie, większą możliwość podróżowania z czworonogami, plany częstszych spontanicznych podróży, wypadów bogatszych w doświadczenia i potrzebę posiadania wszystkiego blisko na wyciągnięcie ręki.

PODRÓŻOWANIE EKOLOGICZNE

Trendem mocno przybierającym na sile jest ekologia. I to we wszystkich aspektach podróżowania – w wyborach destynacji, środków transportu i miejsc noclegowych. Booking.com opisuje to jako wkraczanie nie tylko w nowy rok, ale też i w nową dekadę rosnącego poczucia odpowiedzialności.

I tak na przykład 49% podróżnych planuje wybrać wolniejsze środki transportu, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko. Ma to związek z buntem przeciwko dzisiejszemu szybkiemu życiu (a dokładnie tzw #FOMO, czyli strachem przed przeoczeniem). W 2020r podróżowanie będzie zatem w trybie Slo-Mo – wolniejsze i bardziej skoncentrowane na samej podróży.

Kluczowe też staje się miejsce docelowe. Według badań Booking.com ponad 50% podróżników w 2020r chce wybrać inne destynacje, niż te najczęściej oblegane. Wiąże się to z coraz większą świadomością zjawiska overtourismu, oznaczającym stan dużej liczby przyjezdnych w jednym miejscu w jednym czasie, co powoduje niechęć mieszkańców danego miejsca. Przeludnione turystami miasta nakładają nawet na odwiedzających specjalne opłaty za wstęp. Mimo to liczba turystów stale rośnie.

MIASTO DRUGIEGO WYBORU

Turysta z 2020 roku będzie już bardziej świadomy. Został on nazwany przez Booking „Podróżnikiem Miasta Drugiego Wyboru”. Nie odwiedzi Wieży Eiffla, Koloseum i Taj Mahal, lecz poszukiwać będzie innych alternatywnych miejsc. 54% badanych (a 56% z tej liczny to ludzie młodzi między 18-tym a 25tym rokiem życia) deklaruje, że chce wziąć czynny udział w zmniejszeniu overtourismu. Globroterzy wskazują na potrzebę posiadania aplikacji lub strony internetowej, które sugerowałaby jakie destynacje wybrać zamiennie, by nie szkodzić, a wręcz przeciwnie móc wspierać lokalną społeczność.

I tu miła niespodzianka – wśród 10-ciu najpopularniejszych TOP 2020 „Miast Drugiego Wyboru” na świecie pojawiło się Świnoujście. Figuruje ono na liście tuż obok Jodhpur w Indiach, Erywań – stolicy Armenii, oraz Ninh Binh w Wietnamie.

A zatem hotele w Świnoujściu – be ready!

Zdjęcie ze strony: https://travelpredictions2020.com/